Pizza z własnym oregano? Makaron z bazylią z ogródka? Majątek! Sprawdź, jak to osiągnąć!
Ogródek ziołowy to marzenie wielu smakoszy, entuzjastów domowych syropów i fanów herbat z dodatkami i nie tylko. Założenie go to wcale nie taka trudna sprawa. Nie koniecznie także musisz mieć duży ogród z urodzajną ziemią, żeby hodować wiele odmian ziół. Poznaj nasze sposoby i wybierz najlepszy dla siebie!
Grządka ziołowa
Stanowisko w gruncie
Sadzenie ziół w gruncie, na specjalnie przygotowanych stanowiskach to najłatwiejszy choć nie jedyny sposób, by założyć ogródek ziołowy. Jak to zrobić? Najlepiej zacząć właśnie teraz od wysiewu nasion. Przełom lutego i marca to czas, kiedy możesz wysiać do doniczek między innymi bazylię, majeranek, melisę, tymianek oraz szałwię.
Pozostałe zioła takie jak oregano, estragon, ogórecznik czy rozmaryn wysiewa się w maju do ziemi na przygotowanej grządce.
Kiedy przygotowujesz grządkę pamiętaj, że zioła preferują glebę lekką, przepuszczalną o odczynie między 5,5-6,5. Dla ziół przeznacz stanowisko osłonięte od wiatru i słoneczne. Większość ziół przyprawowych, które obecnie używamy pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, dlatego w cieniu mogą nie rozwinąć pełni aromatu. Są oczywiście wyjątki takie jak mięta, melisa czy estragon, które lepiej czują się w półcieniu.
Należy także pamiętać o tym, by zapewnić roślinom odpowiednią ilość miejsca. Mięta, oregano i szałwia lubią się rozkrzewiać, dlatego nie sadź ich w pobliżu delikatnych ziół takich jak bazylia, majeranek czy rozmaryn, bo mogą zostać zagłuszone.
Unikaj także mieszania ziół jednorocznych takich jak bazylia, cząber, kolendra, majeranek, lub ogórecznik z wieloletnimi (na przykład estragon, lubczyk, mięta, rozmaryn). Nie tylko ze względów estetycznych ale także dlatego, że porządkowanie grządki będzie łatwiejsze.
Podwyższona rabata
Jeśli ziemia w Twoim ogrodzie jest gliniasta, ciężka i nieurodzajna, wcale nie musisz rezygnować z marzeń. Po prostu załóż ogródek ziołowy na podwyższonej rabacie. Wykonasz go łatwo i szybko! Przygotuj drewniany, prostokątny stelaż z desek lub palet, wyściel go agrowłókniną i wypełnij żyzną ziemią, zmieszaną z nawozem. Taka grządka to mniejszy problem z chwastami czy szkodnikami roślin, możliwość rozebrania i przeniesienia w dowolne miejsce, ale także konieczność częstego podlewania.
Ogródek na tarasie
Zioła przyprawowe możesz także hodować na tarasie w donicach lub skrzynkach wypełnionych ziemią. Do takiej uprawy nadają się świetnie bazylia, cząber, koper, kolendra, majeranek czy pietruszka liściowa. Można także uprawiać zioła wieloletnie takie jak estragon, szałwia, tymianek, lubczyk, mięta i rozmaryn.
Jeśli zamierzasz założyć ogródek przyprawowy na tarasie pamiętaj, że donice lub skrzynki powinny być na tyle masywne, żeby wytrzymały silne podmuchy wiatru.
Polecamy wybrać spore skrzynie, bo można w nich sadzić wiele roślin, a to ułatwia pielęgnację. Jednak jeśli preferujesz donice, wybierz te ceramiczne lub gliniane. Ziemia szybciej zasycha w plastikowych.
Ogródek na balkonie
Jeśli nie masz tarasu ani ogródka, nic straconego! Możesz uprawiać zioła na balkonie. Rozmiar balkonu nie ma znaczenia, możesz zaaranżować stanowiska na ścianach albo posłużyć się podwieszanymi doniczkami. Piękny wygląd balkonu gwarantowany! A jaki zapach!
Pamiętaj by nie kupować sadzonek w supermarkecie a w centrach ogrodniczych, w ten sposób zapewnisz sobie udane zbiory.
Jeśli zdecydowałeś się posadzić zioła z rozsady przygotuj docelowe doniczki z dużymi otworami na dnie i na dno wsyp keramzyt, który będzie stanowił drenaż. Następną warstwą jest żyzna, świeża ziemia.
Kolejną ważną sprawą jest odpowiednia ilość miejsca. Najczęstszym błędem jest zbyt gęste sadzenie lub sianie ziół. Uniwersalną zasadą jest pozostawianie 30 cm odstępu pomiędzy sadzonkami.
Ogródek na parapecie
Zioła oczywiście najlepiej hodować w ogródku albo w dużych donicach, jednak zdecydowana większość nadaje się do uprawy na parapecie. Możesz spróbować zaaranżować stanowiska dla bazylii, tymianku czy oregano czy nawet takich, które mają długie korzenie jak na przykład wawrzyn, jeśli tylko dysponujesz odpowiednimi doniczkami.
Pielęgnacja grządek i stanowisk ziołowych
Zioła nie wymagają dużo pracy, więc sprawdzą się w przypadku zabieganych. Cała pielęgnacja sprowadza się do okresowego przycinania, podlewania i odchwaszczania.
Przycinaj zioła regularnie i wykorzystuj jak tylko chcesz! A co z resztkami? Absolutnie ich nie wyrzucaj! Znacznie lepiej zmielić je dokładnie na przykład w ekologicznym rozdrabniaczu jak na przykład Bio Master 2200 czy Bio Silent 2500 i zrobić z nich ekologiczny nawóz.
Grządki należy także regularnie odchwaszczać i czyścić ich obrzeża. Do obkaszania krawędzi najlepiej nadadzą się precyzyjne podcinarki elektryczne i akumulatorowe, które w przeciwieństwie do zwykłej kosiarki pomogą ustrzec liście roślin przez zniszczeniem.
Stanowiska z ziołami należy także podlewać stosownie do potrzeb hodowanych gatunków oraz zasilać odpowiednimi nawozami. Najlepiej sprawdzą się naturalne nawozy takie jak kompost czy granulowany obornik.
Założenie ogródka ziołowego to nic skomplikowanego. Efekt jest wart każdej pracy, bo zioła dodadzą niepowtarzalnego aromatu Twoim potrawom, będą wzmacniać odporność, pielęgnować ciało albo po prostu napełniać dom pięknym zapachem. Pielęgnacja to także prosta sprawa, a we wszystkich zabiegach pomogą Ci sprawdzone narzędzia od STIGA.