Przycinanie korzeni rośliny, to bardzo powszechna technika, która może zapewnić wielkie korzyści dla rośliny, gdy jest przeprowadzona prawidłowo. Wyjaśniamy, kiedy należy wykonać przycinanie korzeni i jak to zrobić prawidłowo.

Kiedy należy przycinać korzenie roślin?

Istnieje kilka powodów, dla których warto przycinać korzenie rośliny. Korzenie są organem, za pomocą którego roślina wchłania składniki odżywcze, ale to wchłanianie może być realizowane tylko przez włoski korzeniowe, które posiadają tylko młode korzenie.

Z tego powodu korzenie rośliny nigdy nie przestają rosnąć, a zwłaszcza w przypadku roślin doniczkowych, kolonizują one całą dostępną przestrzeń i wymagają przesadzenia do większej doniczki, lub po prostu odnowienia przestrzeni poprzez przycięcie korzeni. Przycinanie korzeni podczas przesadzania rośliny do nowej przestrzeni lub doniczki może również pomóc jej w lepszym rozwoju i szybszym dostosowaniu się do nowej przestrzeni, stymulując wzrost nowych korzeni, nawet w przypadku roślin zewnętrznych.

Jednak przycinanie powinno być zawsze wykonywane w okresie spoczynku wegetacyjnego rośliny, tak aby w jak najmniejszym stopniu j ją zestresować i uszkodzić. W większości przypadków oznacza to, że przycinanie powinno być przeprowadzone w okresie od późnej jesieni do zimy.

Jak przycinać korzenie roślin doniczkowych?

Gdy roślina doniczkowa zbytnio się rozrośnie, jej korzenie w końcu przyklejają się do ścian doniczki i tworzą zbitą masę, która rujnuje właściwości podłoża, co ostatecznie prowadzi do śmierci rośliny. W takich przypadkach konieczne jest przycinanie korzeni w odpowiednim czasie, niezależnie od tego, czy dana roślina jest przesadzana do większej doniczki, czy też pozostanie w tej samej doniczce. Wykonaj następujące kroki:

  • Zacznij od wyjęcia rośliny z dotychczasowej doniczki. Jeśli wielkość rośliny na to pozwala, odwróć ją do góry nogami, ostrożnie wysuwając bryłę korzenia. Jeśli jest na to za duża, obróć doniczkę na bok, delikatnie stukając w boki, aby oddzielić korzeń od ścianek. Jeśli to nie zadziała, bo korzenie są zbyt zwarte, można spróbować podlać glebę wodą.
  • Po oddzieleniu bryły korzeniowej od doniczki, weź ostry nóż i wysterylizuj go alkoholem. Następnie, bardzo ostrożnie odetnij najbardziej zewnętrzną część korzenia, która dotykała doniczki. Odetnij bez obaw cienkie korzenie, ale unikaj uszkadzania korzeni, które są wykonane z litego drewna, a także korzenia palowego – to najprawdopodobniej zabiłaby roślinę.
  • Po oczyszczeniu zewnętrznej warstwy, ostrożnie usuń ziemię palcami lub kilofem, abyś mógł zbadać stan korzeni. Obetnij wszelkie ciemne korzenie lub korzenie, które wyglądają na miękkie lub mokre, a w razie potrzeby zastosuj środek grzybobójczy.
  • Ostrożnie rozplataj korzenie tak bardzo, jak to możliwe, i przytnij bryłę korzeniową do maksymalnie jednej trzeciej jej pierwotnej wielkości,
  • Na koniec można ponownie wsadzić bryłę korzeniową do nowej doniczki, z nowym podłożem, wzbogaconym nawozem, choć nowe korzenie będą sprawniej wchłaniać składniki odżywcze, więc będą potrzebowały mniej nawozu niż wcześniej. Daj roślinie kilka dni w średnio-zacienionym miejscu, aby się zregenerowała, a po tygodniu możesz ją przywrócić na miejsce docelowe.