Nazywany czasami przedłużeniem ręki ogrodnika sekator nie jest narzędziem jednolitym. Sekatory różnią się techniką pracy, wielkością oraz siłą nacisku i są przeznaczone do wielu różnych, chociaż pokrewnych zadań. Podstawą wyboru sekatora do ogrodu jest skala prac oraz jej rodzaje, ale zazwyczaj w każdym ogrodzie przydają się przynajmniej dwa typy tego urządzenia. Na co zwracać uwagę podczas wybierania sekatora lub sekatorów do swojego ogrodu?

Sekatory jednoręczne

Sekatory jednoręczne mogą być nożycowe lub kowadełkowe i są używane przez cały rok. Poręczne, o niewielkiej wadze rzadko męczą użytkownika, ale trzeba starannie dobrać narzędzie do zakresu prac. Przycinanie rozrastających się nadmiernie bluszczy, czy winorośli można wykonać narzędziem zdolnym bez trudu przecinać gałązki do średnicy do 10 mm, ale usuwanie takim sekatorem zdrewniałych pnączy będzie już trudniejsze i lepiej postarać się o sprzęt mocniejszy, zdolny przecinać gałązki nawet dwukrotnie grubsze. Sekator powinien mieć ergonomiczny uchwyt i antypoślizgowe powłoki, dobrze jest również kupować sprzęt o wyrazistych barwach rączek, łatwy do znalezienia w wypadku chwili nieuwagi i pozostawienia sekatora w trawie.

Sekatory dwuręczne

Sekatory dwuręczne mogą posłużyć już do przycinania grubszych gałęzi, średnio do 35 mm średnicy, ale zdarzają się egzemplarze przecinające gałęzie nawet do średnicy 55 mm. Są znacznie cięższe od sekatorów jednoręcznych, ale niezbędne w ogrodach, w których występują krewy i drzewka. Tego rodzaju sekatorem można również przycinać gałęzie cieńsze, a do których trzeba większego zasięgu. Jeszcze dalej i wyżej można dosięgnąć odmianą sekatora z regulowanymi teleskopowymi rączkami, chociaż największy zasięg umożliwiają sekatory z wysięgnikami teleskopowymi. Tutaj można wykonywać cięcia nawet na wysokości 6 metrów. Sekatory z wysięgnikami przydają się sadownikom oraz w wypadku ogrodów z obecnością wysokich krzewów lub drzew na posesjach.

Sekatory z napędem

Duża ilość niezbędnych do wykonania cięć w rozległych ogrodach lub sadach, a szczególnie jesienią może nastręczać trudności. Wówczas można rozważyć zakup sekatora z napędem elektrycznym lub akumulatorowym. Sprzęt elektryczny może się dobrze sprawdzić u zawodowców, natomiast dla ułatwienia pracy amator może rozważyć zakup sekatora akumulatorowego. W tym wypadku warto jednak pamiętać o regularnym ładowaniu akumulatorów oraz o limicie grubości gałązek, które można takim sekatorem przecinać. Zazwyczaj wynosi on 25 mm, ale ze względu na lekkość sprzętu ułatwia on znacznie nawet duży zakres prac.

Inne

Do innego rodzaju narzędzi służących w ogrodzie do cięcia roślin można zaliczyć nożyce ogrodowe, które stają się nieodzowne w wypadku istnienia na posesji żywopłotu. Takie nożyce mogą przydać się również do wycięcia kępki trudno dostępnej trawy, np. w narożniku trawnika tuż przy ogrodzeniu. Na rynku można także spotkać sekatory przeznaczone nie tylko do zwykłego cięcia, ale z dodatkową funkcją do do szczepienia roślin. Zapewniają znacznie lepszą skuteczność przejmowania się szczepek aniżeli ma to miejsce przy nacinaniu ręcznym.