Wiosna to początek pielęgnacji trawnika. Zobacz co powinieneś zrobić, żeby cieszyć się jego pięknem. 

Sezon ogrodniczy już się rozpoczął! Twój trawnik potrzebuje pielęgnacji, a może i uzupełniania, jeśli zima mocno go nadwyrężyła. Oto lista prac, które powinieneś podjąć, jeśli chcesz cieszyć się pięknym, zielonym trawnikiem.  

 

Wiosenne porządki 

Zacznij od uporządkowania trawnika. Na początek usuń z niego wszystkie zalegające gałązki, które podczas zimowych wiatrów opadły z pobliskich drzew, liście i kamienie. Jeśli je pozostawisz, będą utrudniać czynności pielęgnacyjne i manewrowanie kosiarką. Po większe patyki i kamienie niestety trzeba się schylić, ale mniejsze można albo wygrabić albo łatwo zmieść dmuchawą na przykład SAB 700 AE czy SAB 100 AE 4.0 Ah.

W następnym kroku pozbądź się filcu. Oczywiście możesz zrobić to w tradycyjny sposób, dokładnie grabiąc darń, ale warto pomyśleć o zabiegu wertykulacji. Z odpowiednim wertykulatorem łatwo usuniesz zanieczyszczenia i martwe źdźbła. Nie pomijaj tego zabiegu, zalegająca zeszłoroczna darń utrudnia wzrost nowych pędów oraz jest siedliskiem bakterii i grzybów chorobotwórczych. 

Warto także docisnąć nieco murawę do ziemi oraz pozbyć się nieestetycznych kretowisk. Dlatego następnym krokiem powinien być zabieg wałowania. Następną czynnością pielęgnacyjną jest aeracja, dzięki której ziemia będzie napowietrzona, a murawa będzie rosła bujnie. Sam zabieg polega na nakłuciu ziemi na głębokość kilku cm, a następnie wypełnieniu tych otworów piaskiem. 

 

Nawożenie 

Trawnik po zimie warto także pobudzić do wzrostu za pomocą nawozów azotowych. W kwietniu możesz użyć saletry amonowej, w proszku. Rozsyp ją na całej powierzchni. 

 

Pierwsze koszenie w nowym sezonie 

Kiedy po raz pierwszy kosić trawnik? To zależy od pogody i tego czy trawa ruszyła już do góry. 

Zabierz się za koszenie kiedy trawa się zazieleni i podrośnie do wysokości około 6 cm, a w przypadku dosianych fragmentów czy świeżo założonych trawników na około 10 cm. 

Na jaką wysokość kosić trawnik po zimie? Nie bój się kosić go tak nisko, jak pozwalają na to ostrza kosiarki. Trawa szybko rośnie i na pewno będzie silniejsza. 

Jakiego narzędzia Ci potrzeba? Przede wszystkim wytrzymałej kosiarki. Akumulatorowe kosiarki do trawy STIGA są łatwe w użyciu, niezawodne i solidne. W zależności od tego jak duży jest Twój ogród możesz wybrać z szerokiej gamy, z różnymi systemami cięcia! Są to modele do zbierania, mulczowania i wyrzutu bocznego lub tylnego. Co wybierzesz dla siebie?       

 

Uzupełnianie 

Jeśli na Twoim trawniku pojawiły się łyse placki, nie ma co czekać, konieczne będzie dosianie trawy. Najlepiej użyć tych samych nasion, które być może zostały Ci po zakładaniu trawnika. Dobrym pomysłem będzie również wysianie szybko rosnącej mieszanki regeneracyjnej. 

 

Krawędzie ujarzmione 

Bardzo ważne jest także by trawnik wyglądał schludnie i równo. W tym celu zadbaj o jego krawędzie i przytnij je dokładnie szpadlem. Możesz także zrobić to bez wysiłku – za pomocą ekologicznej obcinarki do trawy na przykład SGT 600 którą dosięgniesz wszędzie gdzie tylko chcesz bo zostało wyposażone w wałek teleskopowy. Nie wiele waży, ale w tym leciutkim urządzeniu drzemie potężna moc silnika elektrycznego 600 W. Wykosisz nią nie tylko krawędzie trawnika, ale i obrzeża grządek i klombów i to bez obaw o uszkodzenie roślin.     

 

Podlewanie 

To ostatni zabieg, ale wcale nie najmniej ważny. W zależności od ilości słońca i deszczu, podlewaj go obficie w porze wieczornej raz na kilka dni. 

Kwiecień to miesiąc idealny do pielęgnacji trawnika. Robi się cieplej, a trawa zaczyna rosnąć. Dlatego tak istotne jest by przeprowadzić zabiegi pielęgnujące właśnie w tym czasie. Jeśli wykonasz prace z tej listy Twój trawnik będzie rósł piękny a co najważniejsze zdrowy. Wszystkie zadania ułatwią Ci narzędzia ogrodnicze od STIGA.